Pasztet PROCHOWICKI – od początku do dzisiaj…
Zakłady Drobiarskie w Prochowicach, w których produkowany był słynny „Pasztet Prochowicki”, powstały w 1957 roku. W najlepszych latach zakład zatrudniał 1 100 osób.
W 1993 roku zakład produkcyjny został przejęty przez firmę Animex, który dziesięć lat później, w 2003 roku podjął decyzję o przeniesieniu produkcji „Pasztetu Prochowickiego” do zakładów „Agryf” w Szczecinie, a Zakłady Drobiarskie w Prochowicach, po 46 latach działalności zostały zamknięte…
Po kilku latach produkcji w Szczecinie, Animex ponownie przeniósł produkcję pasztetu tym razem do swojego zakładu produkcyjnego w Dębicy.
W 2018 roku zakład ten został sprzedany przez Animex, a marką Pasztet Prochowicki zainteresowało się kilka firm. Ostatecznie marka trafiła do firmy KONSHURT z Częstochowy, która handluje „Pasztetem Prochowickim” od 27 lat.
W latach dziewięćdziesiątych pasztety produkowane były w Prochowicach pod marką … „Pasztet Podlaski”. Ponieważ w Polsce były dwa pasztety o nazwie PODLASKI, to po orzeczeniu sądu pasztet produkowany w Prochowicach zmienił nazwę na „Pasztet Prochowicki” i nowy znak został zastrzeżony…
Aktualnie „Pasztet Prochowicki” jest wytwarzany przez największy w Polsce zakład produkujący pasztety w puszkach 160 g… Jest to DROSED S.A. z Siedlec, który jest właścicielem marki… „Pasztet Podlaski”
Dawny „Pasztet Podlaski” z Prochowic i aktualny „Pasztet Podlaski” z Siedlec obecnie są produkowane w tym samym miejscu i na tych samych maszynach… Dziwne koleje losu połączyły produkcję dwóch pasztetów w jednym miejscu, o tych samych korzeniach początkowej nazwy…
Nowy „Pasztet Prochowicki” w gramaturze 160 g i 130 g jest już dostępny od 29 sierpnia 2018 r. w identycznym opakowaniu jak dotychczas oraz w poprawionej jakości.
Zachęcamy wszystkich do zakupów „Pasztetu Prochowickiego” , który będzie, mamy nadzieję, już zawsze dostępny!